Twój Gabinet Kosmetyczny

Twój Gabinet Kosmetyczny

Jak wiemy wystawianie ciała na promienie słoneczne ma też swoje dobre strony. Podczas opalania w naszym ciele wytwarza się witamina D. Witamina ta chroni przed wieloma chorobami: rakiem, chorobami układu krążenia czy chorobami systemu odpornościowego.

Od długiego czasu nastała moda na piękne, opalone ciało. Każdy z nas lubi moment, w którym przychodzą ciepłe dni i możemy cieszyć się słońcem i pogodą. Niestety zapominamy o tym, że mimo poprawy nastroju w pogodne dni cierpi nasza skóra. Skóra, która jest narażona na zbyt długie i częste eksponowanie na słońcu nie będzie wyglądać atrakcyjnie. Procesy wywołane promieniami UVA są bardzo trudne do cofnięcia. Naskórek pod wpływem słońca staje się gruby, pomarszczony i poznaczony plamami, głębsze warstwy skóry są powoli niszczone – stają się coraz cieńsze i pojawiają się zmarszczki. Promienie te docierają do skóry właściwej i tam niszczą włókna kolagenu i elastyny, co skutkuje spadkiem jędrności skóry i zmarszczkami. Promienie te odpowiedzialne są za zmasowany atak wolnych rodników na skórę, a w konsekwencji uszkodzenia DNA. Pod ich wpływem skóra staje się szorstka i rogowacieje.

Dostępna ochrona w postaci kremów z filtrem.

O skuteczności flitrów informuję nas wskaźnik SPF – im wyższy tym skuteczniejsza ochrona. Wyróżnia się kilka stopni ochrony: słaba (SPF 2-6), średnia (8-12), wysoka (15-25), bardzo wysoka (30-50) oraz ultrawysoka (powyżej 50). Pierwszy stopieńpraktycznie nie wykazuje ochrony przeciwsłonecznej i jest on najczęściej stosowany w produktach takich jak pomadki. Skala kończy się na filtrze SPF 50+ po to abyśmy mieli jasność, ze nie ma stuprocentowej ochorny przed słońcem, wybierając duże filtry opalimy się tylko delikatniej i w dłuższym tempie.

Nie zapominaj o włosach i oczach.

Promienie UVB przyczyniają się do zaćmy. Dlatego oczy trzeba chronić okularami od optyka, z wyraźnym oznaczeniem ochrony anty-UV. Ciemne soczewki bez filtrów tylko szkodzą, bo źrenice rozszerzą się i trafi do nich więcej szkodliwego promieniowania. Promienie działają też niekorzystnie na włosy: powodują rozchylanie się łusek, niszczą warstwę korową. Wychodząc na słońce pamiętaj o kapeluszu lub odpowiednich kosmetykach do włosów, które posiadają filtr UV.

Gotowi na rozsądne opalanie?