Twój Gabinet Kosmetyczny

Twój Gabinet Kosmetyczny

DEPILACJA to usuwanie nadmiernego owłosienia poprzez golenie, woskiem, pastą cukrową, specjalnymi kremami czy zastosowanie maszynek elektrycznych. Efekt jest natychmiastowy, ale niestety po takich zabiegach włosy odrastają w wolniejszym (wosk lub pasta cukrowa) czy szybszym tempie (golenie). Dostępne kremy depilacyjne są skuteczne, ale też na krótki czas i szybko po nich następuje ponowne odrastanie owłosienia.

Z kremem – bezboleśnie
Nadają się szczególnie do usuwania włosków z pach i okolic bikini. Ale uwaga! To metoda chemiczna i może wywołać podrażnienie. Dlatego najlepiej zrobić próbę przed i posmarować odrobiną preparatu niewielki obszar skóry za uchem i pozostawić na 15 minut. Jeśli skóra się zaczerwieni, zrezygnuj z tego sposobu.
Plusy: Wystarczy nałożyć warstewkę kremu i odczekać 5 minut, by włosy się rozpuściły. Wtedy się je po prostu zmywa.
Minusy: Metoda nietrwała – po 3-5 dniach włosy zaczynają odrastać, bo chemiczny depilator działa tylko na ich zewnętrzną część, nie naruszając cebulek.

Plastry z woskiem
Na czym polega:
Odpowiednio nałożony rozgrzany w dłoniach plaster zrywamy „pod włos”.
Plusy: Plastry z woskiem to domowy sposób na osiągniecie efektu depilacji. Zapewnia szybkie, usuniecie zbędnego owłosienia.
Minusy: Przede wszystkim ból towarzyszący odrywaniu plastra. Samemu trudno to zrobić i zdarzało nam się mieć klientki, które przychodziły z oklejoną woskiem łydką czy inna powierzchnią. Niby prosta metoda jednak…

WOSKOWANIE
Na czym polega:
Kosmetyczka rozprowadza na oczyszczonej i odtłuszczonej skórze wosk. Następnie do rozsmarowanego preparatu przykleja bawełniane paski i odrywa je jednym, zdecydowanym ruchem, zawsze w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Do zabiegów używa się wosku ciepłego lub zimnego.
Plusy: Włoski po takim zabiegu odrastają wolniej i są dużo słabsze, bo wraz z włosami wyrywa się także ich cebulki. Na 2-3 tygodnie mamy spokój. Taka depilacja to zabieg dostępny w prawie wszystkich gabinetach kosmetycznych. O tym, czy będzie prawie bezbolesny, decyduje wprawa kosmetyczki.
Minusy: Zdecydowanie nie jest to dobra metoda dla osób, które są mało odporne na ból. Zrywanie plastra może być nieprzyjemne. Poza tym woskiem usuwa się dopiero kilkumilimetrowe włosy. W okresie pomiędzy zabiegami skóra może nie wyglądać więc atrakcyjnie. Gdy jednak odrosty są zbyt długie, depilacja jest bardziej bolesna. Metoda wymaga systematyczności. Przy tej metodzie zdarza się, że włosy wrastają.

PASTA CUKROWA

Podobnie jak w przypadku wosku polega na wyrywaniu włosków, przy czym kierunek z włosem. Jest zdecydowanie mniej bolesna, skuteczniejsza. Włosy przez dłuższy okres czasu są niewidoczne. Jest zabiegiem droższym niż woskowanie.

Plusy: Pastą cukrowa usuwa się również włosy króciutkie i cieńsze.

TERMOLIZA

Na czym polega: Kosmetyczka wprowadza do mieszka włosowego za pomocą igły prąd elektryczny o zmiennym natężeniu. Wytwarza on intensywne ciepło i w ten sposób niszczy tkanki odpowiedzialne za wzrost włosa. Usunięcie jednego mieszka trwa ok. 3 min.
Plusy: Jest to metoda dostępna dla wszystkich, bez względu na kolor czy rodzaj włosów, karnacji i głębokość położenia cebulek włosowych.
Minusy: Termoliza jest bardzo czasochłonna. Kosmetyczka musi wkłuć się w korzeń każdego włoska. Gdy ma małe doświadczenie, mogą powstać blizny i podrażnienia i ma małą skuteczność. Zabieg wymaga kilku powtórzeń.

LASER, IPL, EPILLIGT …
Na czym polega: Włosy (mieszki włosowe) usuwane są trwale wiązką światła zależnego od urządzenia. Jednak po pierwszej wizycie nie można liczyć na trwały efekt, bo energia świetlna nie działa na włoski w fazie uśpienia.
Plusy: Laser to najnowocześniejsza i, co się z tym wiąże, najskuteczniejsza metoda epilacji. Zabieg jest prawie bezbolesny. Osoby bardzo wrażliwe na ból mogą czuć jedynie lekkie szczypanie. Usuwanie włosów w ten sposób jest też bardzo szybkie.
Pozbycie się wąsików, włosków z pach czy bikini trwa kilka do kilkunastu minut. Jest to metoda i bezpieczna, i skuteczna.
Minusy: Usunięcie w ten sposób włosków trzeba starannie zaplanować. Wiadomo, że ciało eksponujemy latem, ale na zabieg już wtedy za późno. Choć laser jest bardzo skuteczny, zadowalające efekty czasem widoczne są dopiero po czterech, czasami nawet pięciu wizytach w gabinecie. Ale po każdej z nich odrasta już mniej włosków. Pomiędzy zabiegami trzeba zachować przerwę, od czterech do sześciu tygodni. Poza tym najlepiej przed zabiegiem, a tym bardziej po nim nie opalać się ani na słońcu, ani też w solarium. Zanim więc zdecydujemy się na epilację laserową, konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Powinien on dokładnie obejrzeć skórę, co pomoże też odpowiednio ustawić parametry lasera.

ELEKTROLIZA
Na czym polega: Kosmetyczka wkłuwa w każdy włosek cieniutką igłę podłączoną do słabego prądu stałego – galwanicznego. Tak potraktowany jego mieszek zostaje porażony i nie jest już w stanie wyprodukować kolejnego odrostu. W miejscach po usuniętych włosach pozostaje strupek, który odpada po kilku dniach.
Plusy: Metoda ta pozwala na prawie całkowite pozbycie się zbędnego owłosienia już po kilku zabiegach. Odrastające nieliczne włosy są znacznie słabsze i jaśniejsze, nie wrastają też pod skórę.
Minusy: Metoda ta jest więc czasochłonna i kosztowna. Zabieg mogą wykonywać jedynie przeszkolone kosmetyczki. Po niedokładnym wkłuciu powstają przebarwienia, blizny i podrażnienia mieszków włosowych.

METODA BLEND
Na czym polega: To nic innego, jak połączenie elektrolizy i termolizy. Kosmetyczka najpierw rozsmarowuje na skórze maść znieczulającą, a po chwili delikatnie wprowadza za pomocą specjalnej, cienkiej igły naprzemiennie prąd zmienny i stały. Po upływie około 3 sekund włosek jest tak osłabiony, że można go usunąć nawet za pomocą zwykłej pęsety.
Plusy: Dzięki zastosowaniu dwóch rodzajów prądu cebulka zostaje całkowicie zniszczona. Ponieważ smaruje się skórę maścią znieczulającą, podczas zabiegu nie odczuwa się bólu Minusy: Metoda Blend może być stosowana tylko przez doświadczone kosmetyczki. Niewłaściwe wkłucie igły grozi powstaniem miejscowych zapaleń mieszków włosowych i trudnych do usunięcia mikroblizn. Jest to metoda dość kosztowna. Ma też wiele przeciwskazań z uwagi na stosowany prąd.

Większość metod wypierają dzisiaj lasery, IPL, E-light czy SHR. Tak czy siak efektywność i trwałość usuwanych włosów jest dzięki tym urządzeniom zdecydowanie większa, ale jak w każdym przypadku zależy jednak od doświadczenia osoby, która zabieg wykonuje. W tym przypadku nie zawsze warto kierować się ceną.