Twój Gabinet Kosmetyczny

Twój Gabinet Kosmetyczny

Podolog choć jest bardzo istotnym specjalistą w naszym życiu niestety nie jest jeszcze bardzo znany. Kim właściwie jest? Podolog jest specjalistą z zakresu leczenia chorób stóp. Nazwa podolog może kojarzyć się z medycyną jednak jego specjalizacja związana jest bardziej z kosmetologią.
Do gabinetu podologicznego powinny zgłosić się osoby cierpiące na takie schorzenia jak np.: wrastające paznokcie, grzybica stóp, odciski. Oczywiście to nie jedyne powody, dla których warto odwiedzić progi jego gabinetu. Podolog to idealna osoba do przeprowadzenia profesjonalnego wywiadu dotyczącego odpowiedniej pielęgnacji stóp oraz profilaktyki leczenia chorób z nimi związanych. To jego wiedza i umiejętności mają na celu wyeliminowanie schorzeń związanych ze stopami. Oprócz mniej poważnych dolegliwości takich jak wrastający paznokieć, czy odciski
podolog ma styczność z trudnymi przypadkami takimi jak np. stopa cukrzycowa, która jest powikłaniem po cukrzycy objawiająca się niedostatecznym ukrwieniem stóp, zmniejszoną wrażliwością na ból co prowadzi do spowolnienie gojenia się ran i owrzodzeń.

Najczęstsze przyczyny wizyt

Kurzajki/brodawki – kurzajka zwana fachowo brodawką wirusową rozwija się poprzez wirus brodawczaka ludzkiego HPV (human papilloma virus). HPV powoduje namnażanie się komórek skóry co skutkuje powstawaniem brodawek. Kurzajki na stopach są zaraźliwe. Rozprzestrzenianiu wirusa sprzyja ciepło i wilgoć, które zmiękczają skórę. Sam kontakt z wirusem nie musi być sfinalizowany zarażeniem. Do zarażenia może dojść gdy wirus trafi na uszkodzony naskórek, a układ immunologiczny jest osłabiony. Struktura brodawek najczęściej jest chropowata i charakteryzuje je szarobrunatny lub cielisty kolor, mogą występować pojedynczo jak i w grupie. Posiadanie ich sprawia bardzo duży dyskomfort, a ich nieleczenie grozi rozsianiem ich na większe obszary.

Odciski – narośl o żółtawym zabarwieniu, która spowodowana jest nadmiernym narastaniem naskórka. Nadmierne tarcie i nacisk na naskórek może go uszkodzić. Oprócz tego, że odciski wyglądają nieestetycznie bywają bolesne, a nawet mogą prowadzić do stanów zapalnych i zakażeń. Na rozwój odcisków bardzo często wpływ mają: płaskostopie, zła statyka ciała czy noszenie zbyt ciasnego obuwia. Ulgę przy problemie odcisku przynieść może usunięcie go w profesjonalny sposób. Tego typu przypadłości usuwa się przy pomocy dłuta, skalpela oraz frezarki.

Modzele – zwane inaczej hiperkeratozą, czyli nadmiernym i przyspieszonym namnażaniem się komórek skóry – rogowacenia i gromadzenia. Skóra w obrębie „problemu” staje się zgrubiała i wypukła, najczęściej jest ona koloru żółtego, a jej powierzchnia przybiera różne formy od popękanej, szorstkiej, aż do gładkiej. Modzele w porównaniu do zwykłego odcisku nie powodują bólu przy poruszaniu. Powodem ich powstawania jest najczęściej systematyczny ucisk danego miejsca. Mimo, ze początkowo modzele nie są bolesne ich lekceważenie może spowodować ucisk w głębszych partiach stopy, te z kolei powodują zmiany ortopedyczne wewnątrz sprawiając ból.

Wrastający paznokieć – ta dolegliwość najczęściej niesie ze sobą silny ból, zaczerwienienie a nawet problemy z chodzeniem. Do tego schorzenia najczęściej dochodzi przez nieprawidłowe, zbyt głębokie obcinanie paznokcia przy jego krawędzi. Innymi przyczynami mogą być również źle dopasowane obuwie, urazy, które źle kierunkują wzrost paznokcia, czy noszenie butów na wysokim obcasie. Jednym ze sposobów radzenia sobie z wrastającym paznokciem jest założenie klamry korygującej w gabinecie podologicznym. Klamra nakierowuje i prostuje płytkę paznokcia dając jej odpowiedni kąt rośnięcia. Klamry są mało widoczne i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Leczenie klamrą jest długotrwałe ale efektowne. Klamra odpada samoistnie wraz ze wzrostem paznokcia, który rośnie już prawidłowo. Po leczeniu należy nauczyć się odpowiedniej techniki obcinania paznokci tak, aby problem nie powrócił.

Dorota Grotkowska – Specjalista Podolog w Klinice Urody Lucyna Day Spa
Tel. 731 703 800